Terapia dwutlenkiem węgla, czyli karboksyterapia dla lepiej dotlenionej skóry

Karboksyterapia – brzmi poważnie prawda? Ten zabieg wbrew pozorom i groźnej nazwie jest bardzo prostym, popularnym i przede wszystkim skutecznym zabiegiem. Polega on na podawaniu medycznego dwutlenku węgla w sposób iniekcyjny, co ma wywołać odpowiednią reakcję skóry, w celu zwiększenia jędrności i dotlenienia skóry. Jak dokładnie działa karboksyterapia? Zapraszam do czytania!

Jak działa karboksyterapia?

Procedura karboksyterapii, polega na śródskórnej lub podskórnej aplikacji medycznego dwutlenku węgla poprzez igłę. Związek ten wchodzi w reakcję z cząsteczkami wody, powodując uwolnienie tlenu z hemoglobiny oraz zwiększenie przepuszczalności ścian kapilarnych. Cały ten proces sprawia, że wzrost elastyczności włókien kolagenowych jest przyspieszony, a przez to następuje poprawa jędrności skóry.

Karboksyterapia stanowi również jedną z metod na walkę ze złogami tłuszczowymi i nadmiarem tkanki tłuszczowej w trudnych do ,,wyćwiczenia” miejscach. Dwutlenek węgla podczas podania zamienia się w kwas węglowy, który uszkadza błony komórek tłuszczowych. Dochodzi wtedy do tak zwanego zjawiska lipolizy, którego działanie opisałam w tym artykule (tu będzie link jak wrzucę).

Inne efekty wpływu na skórę dwutlenku węgla to m.in.:

  • rozszerzenie naczyń krwionośnych, a przez to zwiększeniu przepływu krwi w obszarze zabiegowym, co wpływa na kondycję skóry w okolicy zabiegu,
  • przywrócenie lub pobudzenie krążenia, a przez to dotlenienia w miejscu zabiegu,
  • poprawę drenażu limfatycznego, dzięki czemu zmniejszany jest obrzęk oraz organizm efektywniej usuwa toksyny, szczególnie w okolicy oczu,
  • pobudzenie produkcji elastyny i kolagenu, co wpływa na elastyczność i napięcie skóry.

Jak widać, wykonując zabieg karboksyterapii wpływamy na wiele czynników, które pomagają na różne obszary naszego ciała.

Sam zabieg karboksyterapii jest bardzo prosty. Najpierw dezynfekujemy i oczyszczamy skórę. Następnie dwutlenek węgla podaje się za pomocą igły oraz specjalnego urządzenia odpowiedzialnego za kontrolę przepływu dwutlenku węgla. Czas zabiegu to około 30 minut.

Jakie są efekty zabiegu karboksyterapii skóry

Pierwsze efekty karboksyterapii można zauważyć już po pierwszym zabiegu. Jeśli wykonujemy ten zabieg w miejscu podatnym na zmarszczki np. w okolicy oczu, ogólnie skóry twarzy, skóry dłoni, możemy od razu uzyskać widoczny efekt przez poprawę kondycji skóry.

Efekty zależą w dużej mierze od serii zabiegów, założonych celów oraz partii ciała, natomiast do ogólnych można zaliczyć:

  • redukcja zmarszczek, zwłaszcza w okolicach podatnych na ich powstawanie jak np. skóra twarzy,
  • ogólna poprawa wyglądu skóry,
  • redukcja cellulitu – poprzez działanie na komórki tłuszczowe, karboksyterapia to świetny sposób na likwidację nagromadzonej tkanki tłuszczowej,
  • poprawa elastyczności skóry, eliminacja wiotkości skóry,
  • zredukowanie wypadania włosów, poprzez ukrwienie skóry głowy za pomocą gazu medycznego,
  • zredukowanie obrzęków oraz cieni pod oczami,
  • regeneracja skóry – poprawa wyglądu i elastyczności blizn oraz rozstępów,

Konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Wynika to z faktu, że procesy regeneracyjne nie następują ,,z dnia na dzień” i pobudzenie musi odbyć się kilkukrotnie, żeby wszystkie procesy mogły zajść w swoim czasie.

Ilość zabiegów koniecznych w zależności od partii ciała opisałam w zakładce o zabiegu karboksyterapii.

Dla kogo jest terapia dwutlenkiem węgla?

Karboksyterapia jest dla każdego kto zmaga się z:

– oznakami starzenia się skóry,

– wiotkością i brakiem elastyczności skóry,

– bliznami,

– zmarszczkami,

– nadmiarem tkanki tłuszczowej.

– cellulitem,

– wypadaniem włosów,

– cieniami pod oczami,

– rozstępami,

Jeśli nie wiesz, czy ten zabieg jest dla ciebie, wystarczy, że skorzystasz z darmowej konsultacji – odpowiem na twoje pytania!

Jak karboksyterapia działa na redukcję tkanki tłuszczowej

Podczas zabiegu dwutlenek węgla, który wnika w naszą skórę, powoduje rozpad ścianek komórek tłuszczowych. Doprowadza to do uruchomienia procesu lipolizy. Jest to naturalny proces, który wykonuje się w naszym ciele cały czas, nieważne czy stoimy, czy siedzimy. Oczywiście jest bardziej nasilony podczas np. treningu. Podczas zabiegu karboksyterapii skóry wywołujemy ten stan sztucznie, co powoduje rozpad komórek tłuszczowych na kwasy tłuszczowe i glicerol, a następnie ich przetransportowanie do wątroby. Tam ulegają utlenieniu i niechciana tkanka tłuszczowa znika z naszego organizmu – do czasu kolejnego nadmiernego kawałka ciasta!

Czy karboksyterapia skóry głowy pomaga na wypadanie włosów?

Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę całe mnóstwo. Jedną z nich zdecydowanie jest słabo ukrwiona, mało jędrna lub przesuszona skóra głowy.

Podczas karboksyterapii skóry głowy, pobudzamy krążenie oraz zwiększamy elastyczność skóry, co może wpłynąć na zmniejszenie wypadania włosów. Oczywiście na przeszkodzie mogą stanąć uwarunkowania genetyczne czy inne przyczyny, dlatego najlepiej kwestię wypadających włosów skonsultować z kosmetologiem.

Przeciwwskazania do karboksyterapii

Zabieg podania medycznego dwutlenku węgla jest bardzo bezpieczną i od dawna stosowaną metodą, dlatego przeciwwskazania są również standardowe:

W przypadku tego zabiegu, przeciwwskazania są bardzo podobne jak do innych. Nie zalecam wykonania, jeśli występuje u ciebie jeden z podanych poniżej czynników:

  • Ciąża, laktacja
  • Choroby nowotworowe do 5 lat
  • Opryszczka, choroby bakteryjne, wirusowe lub grzybicze w dniu zabiegu oraz w przeciągu 14 dni przed zabiegiem
  • Ropne stany zapalne, aktywny trądzik w miejscu zabiegu
  • Choroby krwi i układu krzepnięcia (hemofilia, anemia)
  • Choroby autoimmunologiczne (łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów)
  • Choroby zakaźne (żółtaczka zakaźna typu A/B/C, AIDS/HIV, gruźlica, choroby weneryczne)
  • Nieuregulowana cukrzyca
  • Nieuregulowana choroba tarczycy (Hashimoto, wysokie dawki leków)
  • Epilepsja
  • Skłonność do powstawania bliznowców i keloidów
  • Uszkodzona skóra w miejscu zabiegu

Karboksyterapia Katowice

Jeśli szukasz skutecznej metody na cellulit, chcesz poprawić ukrwienie skóry, a może po prostu sprawić, że będzie bardziej jędrna i elastyczna, serdecznie zapraszam cię na zabieg do mojego gabinetu. Każda procedura poprzedzona jest konsultacją, podczas której dokładnie opowiadam o zabiegu, odpowiadam na twoje pytania i opisuję cały proces, a także zalecenia po nim.

Scroll to Top